تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

اژدهاک خوانی 11 هنرجوی تئاتر در انزلی

  11هنرجوی عضو گروه تئاتر تلخک در انزلی "  اژدهاک "اثر ارزنده استاد بهرام بیضایی را نمایشنامه خوانی کردند.

  به گزارش روز شنبه ایرنا، این نمایشنامه  سفر اژدهاک (ضحاک ) برای  انتقام مرگ پدرش را روایت می کند . در طول سفر خشم و نفرت درون او به صورت دو مار سر برون آورده  از شانه های اژدهاک تصویر می شود. در مسیر این سفر اتفاقهایی  ما بین اژدهاک با  نمادها و مردمان تحت تاثیر یاما، پادشاه آن سرزمین رخ می دهد که  اژدهاک باید چاره اندیشی کند.

  در این جشنواره علی فضلی ، حانیه بیجاری ، سرو ناز رحیمی ، مبینا حسینی زاده ، پیوند سرابی ، مریم حبیبی ، نگیسا مرکباتی ، کیمیا گرجی ، زینب بیجاری ، محب آبیاری و رعنا حسین دخت نمایش نامه خوانی تک داشتند.

  در پایان به رای هیات داوران رعنا حسین دخت اول، کیمیا گرجی دوم و زینب بیجاری مقام سوم جشنواره را کسب کردند.

  علیرضا روح نواز پیشکسوت کارگردانی ، بازیگری و نقد در باره تاثیر نمایشنامه خوانی تک گفت : بچه های هنرجو با چگونگی بیان دراماتیک متن آشنا می شوند و این تجربه ای نفیس برای حضور در صحنه نمایش و شناخت تفاوت بین نمایشنامه خوانی و اجرای صحنه ای است .

  وی افزود: هنرجویان به این درجه از معرفت می رسند که الفاظ دیدنی نیستند لاجرم واکنش فیزیکی کل اندام ، واژه را در کل ساختار دیالوگ یا مونولوگ تجسم عینی می بخشند.

  روح نواز خاطرنشان کرد : بازیگر احیاء گر کاراکتر خوابیده در متن است و لاجرم دم مسیحیایی ، تجربه ، دانش و سختکوشی در این عرصه پر فراز و نشیب واجب است .

  وی متذکر شد: بر هنرجویان فرض است که این موقعیت های طلایی را مغتنم شمرده تا در حضور صحنه ای در جذب قوای بصری و ذهنی تماشاگر و مخاطب خوش بدرخشند.

  این هنرمند در خصوص نمایشنامه اژدهاک گفت : غالب اثار بیضایی ملهم از اسطوره و به سبک و سیاق نمادگرایانه و دارای زبانی فاخر و بهترین متون برای یادگیری تئاتر  است.

  بهزاد دوگهرانی مسئول و مدرس گروه تئاتر تلخک نیز در خصوص این جشنواره گفت : تئاتر شاخه‌ای از هنرهای نمایشی تعریف شده  که به بازنمودن داستان‌ها، در برابر مخاطبان یا تماشاگران، می‌پردازد و  به جز سبک معیار گفتار داستانی، تئاتر، گونه‌های دیگری مانند : اپرا، باله، کابوکی، خیمه شب بازی و پانتومیم نیز دارد .

  این کارگردان شناخته شده تئاتر گیلان اظهار کرد : تک خوانی های مرسوم این جشنواره، نوعی نمایش نامه خوانی، بر اساس لحن و احساس راوی و مساله  اصلی درست خواندن هر عبارت است.

  وی افزود: هنرجویان  در حال ایجاد نوعی قالب تئیت از نمايشنامه خوانی هستند، که در زبان فارسی و شرایط این روزهای کشور عزیزمان، یک نوع هوای تازه محسوب می شود.

  دوگهرانی تصریح کرد : یکی از ویژگی های این جشنواره،  نمود سازمان یافته نيروهاي جوان و تربیت عملی  مبانی تاتر، در کنار اجراهایی، بر ستون های دانش تئوري  بود.

  وی افزود: این متن ، بازخوانی اسطوره ضحاک است  که استاد بیضائی ، به زیبایی ، نسخه خود را از آن ارائه داده است . در اسطوره ضحاک ، او پادشاهی  خونخوار و مستبد است که از اثر بوسه های شیطان ، دو مار بر شانه هایش  روییده است  ! اما در متن استاد بیضائی، اژدهاک ( ضحاک) فردی است ، که به دلیل استبداد پادشاه "یاما"  ، به چنان عصیان و خشمی می رسد که دو مار از شانه هایش بیرون می زند !

  دوگهرانی  خاطرنشان کرد: نمایشنامه  اژدهاک بی شک، متنی بسیار پيچيده ، با بارش افکار زیبای نویسنده، برای خوانش  و یک چالش تمام عیار را برای جوانان شرکت کننده، در این جشنواره  بوجود آورد.

  وی افزود: این نمایشنامه خوانی  مانند یک مسابقه "ماراتن" طاقت فرسا  اما صمیمی  بود  که هر شرکت کننده، همين كه در آن شرکت کرده ، خودش یک پله، رو به بالا و اگر به خط پایان برسد، که چند پله بالاتر نشسته است و برنده یا بازنده بودن، در چنین ماراتن با اهمیتی، چون سایه ای با نور حضور و دل های سرشار از مهر مخاطبان محو می شود.

  داوری جشنواره را بهرام سربازی ، رامین راقب ،رضا نعیمی ، بهزاد دوگوهرانی، مریم نژاد، بهاره خوش پسند به عهده داشتند.

  دکتر رضا میرمعنوی  پیشکسوت تئآتر گیلان ، محمد رضا حسین زاده  مسئول گروه تآتر فرهنگ بندر انزلی  و فرهاد رحمان زاده  رییس اداره  فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر انزلی  از جشنواره دیدن کردند.

  گروه تئاتر تلخک از مهرماه 84 شروع به فعالیت کرد و تاکنون بیش از 80 برنامه شامل ۴۶ نمایش نامه خوانی ، ۱۵ فیلم – تئآتر، نقد و بررسی، گفت و شنود، کلاس های بازیگری، دو کارگاه و دو جشنواره نمایشنامه خوانی تک برگزار کرده است.

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 23 تير 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161102
 • بازدید امروز :207755
 • بازدید داخلی :18782
 • کاربران حاضر :196
 • رباتهای جستجوگر:331
 • همه حاضرین :527

تگ های برتر