تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

گلایه شهروندان انزلی به قطع تعدادی از درختان کهنسال یک خیابان گردشگری

  قطع تعدادی از درختان کهنسال خیابان سی متری انزلی مجاور بوستان ساحلی تاریخی این شهر، واکنش گسترده شهروندان را به همراه داشته است.

  به گزارش ایرنا، ردیف درختان سبز و تنومند این خیابان برای ساکنان این شهر ساحلی چیزی فراتر از چند درخت بلکه بخشی از خاطره جمعی آنهاست. آنان با اعتراض به این اقدام شهرداری خواهان جلوگیری از قطع درختان و همچنین افزایش فضای سبز این شهر گردشگری شدند.
  هوشنگ اسماعیل نیا از اعضای هیات مدیره انجمن طرفداران توسعه انزلی گفت : این خیابان با تونل سبز زیبای درختانش چشم نواز و خاطره ساز است .
  وی خاطرنشان کرد: قطعا نیت شهرداری از قطع درختان کار عمرانی بوده اما انتظار می رود کلیه اقدامات کارشناسی شده باشد و در آن خواست عموم شهروندان در نظر گرفته شود.
  اسماعیل نیا اظهار کرد : اعتراض نامه ای برای ارائه به شهرداری در خصوص قطع این درختان در دست تهیه داریم.
  البته در این بین برخی شهروندان قطع این درختان را اقدامی لازم برای اجرای یک کار عمرانی می دانند .
  رضا نویدی از فعالان رسانه ای در انزلی بر این باور است که گرچه درختان این خیابان حس نوستالژیکی برای
  شهروندان ایجاد می کند اما گاه برای ساختن چیزی مجبور به تخریب چیز دیگری هستیم .
  وی یاداور شد: چندین سال پیش درختی از همین گونه سقوط کرد و باعث فوت یکی از شهروندان و بی سرپرست شدن خانواده اش شد ، چهار سال پیش هم در محدوده خانه های سازمانی نیروی دریایی درخت صنوبری روی یک تاکسی سرویس مدارس سقوط و یک نفر را مصدوم کرد .
  *قطع درخت از سر ناچاری
  شهردار انزلی علت قطع این درختان را حادثه ساز بودن آنها طبق تشخیص کارشناسان عنوان کرد.
  رضا پورشعبان اظهار کرد : با توجه به وضعیت بد درختان و لزوم پیاده روسازی، بر خلاف میل باطنی مجبور به قطع این درختان شدیم .
  وی درختان بریده شده را دو اصله عنوان و خاطرنشان کرد : در عوض قطع این درختان در مجموع 200 درخت بومی و مناسب اقلیم منطقه کاشته می شود.
  *لزوم استعلام
  از کارشناسان برای قطع درخت رئیس اداره حفاظت محیط زیست انزلی نیز با بیان این که قطع درخت باید با استعلام مبادی ذیربط باشد، از عدم استعلام شهرداری از این اداره خبر داد.
  اکبر میغی اظهار کرد : باید سیاست کلی و رویه درستی برای کاشت درخت در نظر گرفته شود .
  در هر شهری متناسب با آب و هوا و اقلیم، درختان ویژه‌ای‌ رشد می‌کنند. سرانه فضای سبز در شهر ساحلی انزلی با میانگین دو هزار میلی متر باران و زمین حاصلخیز حدود دو و نیم متر مربع به ازای هر نفر است این در حالیست که استاندارد فضای سبز به ازای هر نفر در کشورمان، هفت تا 12 متر مربع و در جهان 15
  متر مربع است .
  اثرات فضای سبز شهری از دیدگاه زیست محیطی مواردی همچون کاهش آلودگی هوا، کاهش آلودگی صوتی، افزایش نفوذپذیری خاک و تأثیر مثبت بر چرخه آب در محیط زیست شهری و افزایش کیفیت آب های زیرزمینی را شامل می شود.
  به گفته کارشناسان ، فضای سبز به طور قابل توجهی دمای هوا را تعدیل و به تلطیف هوا کمک می کند. در خصوص اثرات روانی - اجتماعی فضای سبز نیز طبق پژوهش ها انسان ، در هر شرایطی ، روزانه به چند ساعت فضای ساکت و آرام نیاز دارد که فضای سبز می تواند این فضا را تأمین نماید.
  فضای سبز شهری به عنوان بخش جاندار محیط شهری مکمل بخش بی‌جان شهر، یعنی ساختار کالبدی شهر است .
  مردم شهر ساحلی انزلی امیدوارند به جای قطع درخت از این پس شاهد کاشت درختانی مناسب با اقلیم و شرایط شهری و همچنین حفظ و نگهداری درست از آنان باشند.
  شهرستان ساحلی انزلی در 40 کیلومتری شمال غرب مرکز استان گیلان واقع است.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 10 خرداد 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161102
 • بازدید امروز :207409
 • بازدید داخلی :18770
 • کاربران حاضر :198
 • رباتهای جستجوگر:325
 • همه حاضرین :523

تگ های برتر