تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

ردپای قاتل تالاب در بازارهای گیلان

  سنبل آبی گیاه غیربومی  مهاجم ، با زیبایی خود زمینه عرضه توسط دستفروشان و گسترش در نقاط مختلف گیلان و حتی مناطق دیگر و تسخیر منابع آبی را فراهم کرده است.

  این گیاه آبزی با برگ های پهن و قطور غوطه ور  اجازه ورود نور به آب را نمی دهد و موجب پیشگیری از پدیده فتوسنتز و در نتیجه خفگی آبزیان می شود.

  به گفته کارشناسان  این گیاه قادر است  در طول یک هفته، جمعیت خود را دو برابر و در مدت کوتاهی ارتباط آبی دریا و تالاب را مسدود کند.

  همچنین تراکم این گیاه مسیر آبراهه ها را مسدود و عبور قایق را غیرممکن می سازد.

  یک کارشناس و فعال محیط زیست در این باره به ایرنا گفت : در حالیکه کوشش بسیار برای از میان بردن گیاه مهاجم سنبل آبی  و زدودن آن از پهنه آبی تالاب و رودخانه ها در گیلان صورت می گیرد اما دستفروشان در بازارهای محلی گیلان از جمله شنبه بازار انزلی  و در نقاط پر تردد رشت این گیاه را می فروشند بویژه که هم اینک این گیاه در اوج گلدهی است و ترکیب سبز و یاسی زیبای آن رهگذران را فریب میدهد.

  این گیاه به هیج وجه مناسب اماکن مسکونی نیست چراکه بسیاری به تصور اینکه می توانند این گیاه را مانند بامبو در گلدان شیشه ای نگهدارند ؛ اقدام به خریداری می کنند در حالیکه گرده و  تماس با اجزای این گیاه می تواند بشدت حساسیت زا و بویژه برای کودکان خطرناک باشد .

  لیلا مسروری خاطرنشان کرد : طبق مصوبه  ستاد احیای تالاب انزلی استانداری گیلان؛ که مبارزه با این گونه مهاجم را پشتیبانی می کنند فرمانداری و روسای محیط زیست شهرستان های همجوار تالاب  موظف به برخورد با هرگونه خرید و فروش  این گیاه هستند.

  وی خاطرنشان کرد : انتظار می رود  متولیان امر برخورد جدی با عوامل توزیع و فروش غیر قانونی این گیاه داشته باشند چرا که  با ورود این گیاه به منازل دیر و دور نخواهد بود که این گیاه نیز چون آزولا تمامی پهنه های آبی و آبگیرها و رودخانه های استان  را که متاسفانه غنی از مواد نیتراته ناشی از پسآبها هستند ،تحت سلطه خود بگیرد.

  *برخورد با فروشندگان گیاه خطرناک سنبل آبی

  مسئولان  ادارات  حفاظت محیط زیست شهرهای رشت و انزلی با تاکید بر خطر این گیاه غیربومی برای منابع ابی ، تالابها و رودخانه های گیلان و سایر نقاط از برخورد با فروشندگان سنبل آبی خبر دادند .

  رییس اداره حفاظت محیط زیست رشت روز شنبه در مصاحبه با ایرنا گفت : تالاب عینک در غرب شهر رشت از جمله نقاطی است که مورد هجوم این گیاه قرار گرفت و برخی افراد اقدام به برداشت این گیاه مهاجم ابزی از استخر عینک و فروش ان در بازار می نمایند که باید جلوی آنها گرفته شود.

  اصغر خودکار اظهار کرد:سنبل آبی گرچه گیاه آبزی زیبایی است اما خطرات مختلفی برای تالابها و محیطهای ابی ایجاد کرده و نباید عامل انتشار آن شد.

  به گفته وی وی با اشاره به این که جلوگیری از دستفروشی وظیفه شهرداری است متذکر شد : نیاز است برخی ادارات در این زمینه کمک کنند.

  خودکار با بیان این که گیاه غیربومی سنبل آبی تنوع زیستی استان را به مخاطره انداخته و به هر جایی اشاعه پیدا کند موجب بروز مشکل می شود افزود: نامه ای برای دادگستری استان جهت جلوگیری از فروش این گیاه زیبا و فریبنده اما خطرناک نوشتیم.

  وی اظهار کرد :بر اساس پی گیری های جدی معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان تعداد زیادی از متخلفان و دستفروشان سنبل آبی را دستگیر کردیم .

  وی متذکر شد: باید کمیته پی گیری و جمع اوری این دستفروشان با همکاری سازمانهای مردم نهاد تشکیل شود.

  *تالاب انزلی در معرض خطر

  سنبل آبی  بخش هایی از تالاب انزلی بویژه در منطقه سیاه کیشم را فراگرفته و بنا به هشدار کارشناسان در صورتی که با آن به صورت جدی و صحیح برخورد نشود، در آینده نزدیک تالاب انزلی را خشک خواهد کرد.

  رییس اداره حفاظت محیط زیست انزلی نیز در این باره گفت : سنبل آبی ، آبزیان را زیر چتر سبز خود خفه و تالاب را خشک می کند .

  اکبر میغی اظهار کرد : بررسی ها نشان می دهد برای ریشه کنی این گیاه باید 10 تا 15 سال مداوم مقابله فیزیکی انجام شود.

  وی خاطرنشان کرد : از مردم می خواهیم با توجه به خطرات شدید این گیاه برای محیط زیست تالاب و رودخانه ها از خرید و فروش آن خودداری کنند.

  گیلان سرزمین تالابها و رودخانه ها است ورود و داد و ستد  گونه های مهاجم گیاهی و جانوری  می تواند موجب انتشار و بروز خطرات جدی برای محیط زیست استان و زیست بوم ما شود.

  رسانه ملی با توجه به مخاطبان گسترده می تواند در زمینه   فرهنگسازی  برای جلوگیری از خرید و فروش و انتشار این گیاه خطرناک بسیار کارامد باشد.

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 10 خرداد 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161026
 • بازدید امروز :206291
 • بازدید داخلی :18726
 • کاربران حاضر :182
 • رباتهای جستجوگر:321
 • همه حاضرین :503

تگ های برتر