تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

اورسن ولز در انزلی

  فیلم مستند «اورسن ولز صحبت می کند » ساخته نیما قلی زادگان با حضور محمد گذرابادی مترجم و مدرس سینماو آرمین ابراهیمی منتقد سینما به همت انجمن سینمای جوانان دفتر انزلی در مجتمع فرهنگی ارشاد این شهر به نمایش در آمد.

  مستند «اورسن ولز صحبت می کند » در پنج قسمت شامل روبان رویا، شکسپیرین، اهمیت ولز بودن، او مثل اورسن ولز و جنس سوم ساخته شده است.

   قلی زادگان متولد 1355 است . وی مدرک کارشناسی نرم افزار دارد ولی در کانون سینماگران نیز سینما خوانده است .

  وی تاکنون دوکتاب به اسم طبقه دومی ها و هیولا منتشر کرده و کتاب سومش به اسم ملاقات با شانام به زودی به بازار خواهد امد .

  کارگردان در قسمت نخست که «روبان رویا »نام دارد به شخصیت اورسن ولز ، فراز و نشیب های زندگی وی، نوع نگاه وی به مقوله فیلم و فیلمنامه و نحوه انتخاب سوژه توسط وی پرداخته است.

  همایون اسعدیان  راوی این مستند پنج قسمتی در مورد اورسن ولز نابغه سینما است.

  نیما قلی زادگان کارگردان این مستند آموزشی  و جذاب پس از نمایش فیلم از جمع اوری حدود 500 ساعت فیلم و انجام یک سال تحقیق برای ساخت این فیلم سخن گفت .

  وی  افزود: از سه سال پیش نگارش فیلمنامه را شروع کردم و در ساخت فیلم از مصاحبه ها ، فیلمهای ارشیوی ، مستندهای ارشیوی وتصاویر نایاب مربوط به ولز استفاده شده است .

  قلی زادگان خاطرنشان کرد: 80 درصد از فیلمهای جمع اوری شده فیلمهایی است که خود اورسن ولز در انها بازی داشت .

  وی در خصوص چگونگی ساخت یک فیلم مستند موفق تصریح کرد:

  سوژه یابی، تحقیق ، فیلمنامه قوی ، مشاوره ، مشاهده عکس العمل تماشاچیان وآگاهی از استراتژی ساخت کار مهم است .

  قلی زادگان ، با تاکید بر این که مستند باید گویا باشد انتخاب موضوع، پرورش داستان، نوشتن فیلمنامه با استفاده از متخصصان یا کمک گرفتن مشاوره از متخصصان و گذاشتن زمان برای تدوین خوب را مورد تاکید قرار داد.

  با مشاهده کارهای ولز می شود  چگونگی انتخاب داستان و اقتباس از خبر، کتاب و نمایشنامه و به درام تبدیل کردن حادثه در فیلمنامه را  یاد گرفت.

  کارگردان مستند «اورسن ولز صحبت می کند» همچنین اهمیت تدوین فیلم را برای ساخت یک مستند خوش ساخت مورد تاکید قرار داد.

  وی با بیان این که مدرسه های فیلمسازی ما امکانات چندانی از قبیل ، دوربین و ابزار نور ندارند تاکید کرد کسی که می خواهد وارد بازار فیلم مستند شود باید خیلی دقیق باشد .

  قلی زادگان در مورد شیوه ارائه این فیلم مستند گفت :قرار است فیلم پس از اکران فیلم توسط گروه هنر و تجربه به صورت دی وی دی بیرون بیاید .

  *همشهری کین بعنوان یک فیلمنامه موفق

  در ادامه برنامه محمد گذرابادی مترجم و مدرس سینما به بررسی فیلمنامه همشهری کین و علل موفقیت ان پرداخت.

  گذرابادی گفت : فیلم همشهری کین در اکرانش در امریکا موفق نبود و می گفتند فیلمهایش به دلیل روایت خاص و غیرخطی و به هم ریختگی زمانی  و اغراق شده عامه پسند نیست.

  وی خاطرنشان کرد : این در حالی است که همشهری کین فیلم مورد علاقه منتقدین  و یکی از فیلمهای برتر تاریخ سینما است  .

  این مدرس سینما در ادامه به تحلیل  فیلمنامه پرداخت و گفت : در فیلمنامه چیزی به اسم پیش داستان داریم که به معنای رویدادهای است که قبل از شروع داستان اتفاق افتاده ودر داستان اصلی تاثیرگذار است.

  گذرآبادی تصریح کرد : GHOST یا خاطره تلخ از جمله این تکنیکها است که به معنای آسیب یا زخمی از گذشته است که بر شما تاثیری ماندگار دارد .

  وی خاطرنشان کرد : ROSE BUD  سورتمه کودکی کین نماد خاطره دوران خوش از دست رفته چارلز فاستر کین است.

  این مدرس سینما Twist  یا چرخش شخصیت را یکی دیگر از موارد مهم در داستان یا فیلمنامه عنوان و تصریح کرد: در این شیوه تصور تماشاگر از شخصیت  تغییر می یابد.

  گذرابادی ،نمونه خوب خارجی برای این شیوه را مظنونین همیشگی و نمونه موفق ایرانی نیز چهارشنبه سوری فرهادی و سگ کشی بیضایی عنوان کرد .

  وی ادامه داد : استفاده از استعاره ها و نمادها در داستان از نکات جذاب فیلم است و بعنوان نمونه به نمادی بودن سورتمه ،و گوی شیشه ای و قصر زانادو در همشهری کین اشاره کرد که موجب جذابیت فیلم شده است  .

  گذرآبادی خاطرنشان کرد :چیزی در شخصیت به معنای تضاد وجود دارد که با دادن ابعاد مختلف به شخصیت او را از حالت تیپ خارج می کند .

  وی متذکر شد: برای ساختن شخصیت در داستان یا فیلمنامه باید به او ابعاد مختلف بدهیم ویژگی های مختلف شخصیت و تضادهایش را نشان دهیم .

  این مدرس سینما خاطرنشان کرد : شخصیت فیلم باید دست کم سه بعد داشته باشد و شخصیت پردازی چارلز فاستر کین در فیلمنامه همشهری کین ابعاد مختلف و عجیبی دارد که ناشناخته است .

  وی یاداور شد: در ابتدای فیلم همشهری کین یک فیلم خبری از چارلز فاستر کین را نشان می دهد و بعد به دنبال معرفی شخصیت از طریق نشان دادن جنبه های مختلف زندگی وی می پردازد تا او را به ما بشناساند.

  گذرابادی متذکر شد:در قاعده داستان گویی در مورد شخصیت یا شخصیت تغییر و رشد پیدا می کند یا  سقوط می کند .

  این استاد سینما ،استفاده از ابزار ، نماد و استعاره در فیلمنامه را موجب جذاب شدن فیلم و تکنیکهایی مانند خاطره تلخ و چرخش داستانی را از دیگر نکات مهم در فیلمنامه خواند.

  *اورسن ولز صحبت می کند مستندی خوش ساخت

  در بخش دیگری از برنامه ارمین ابراهیمی منتقد سینما به نقد مستند اورسن ولز صحبت می کند پرداخت و از ان به عنوان یک مستند خوش ساخت و قابل استفاده برای اموزش به دانشجویان سینما و علاقمندان به این رشته یاد کرد .

  وی ساخت این مستند بر اساس تحقیقات وسیع ،استفاده از مواد مختلف از نمایشنامه های رادیویی ، فیلم تئاتر و غیره و انتخاب بخشهای موثر در پیشبرد داستان را از نکات مهم این فیلم خواند.

  وی با اشاره به این که اورسون ولز مستندسای قدرتمند، بازیگری توانا، کارگردان ،سیاستمدار مقاله نویسی برجسته بود و 180 کتاب بزرگ را به شکل نمایشنامه رادیویی اجرا کرد افزود: مستند تهیه شده نقش اموزشی خوبی برای علاقمندان به سینما و فیلمسازی دارد.

  جرج اورسن وِلْز (Orson Welles) ‏ ششم مه 1915 تا 10 اکتبر 1985 زندگی کرد .

  او کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، هنرپیشه و تهیه‌کنندهٔ فیلم، تئاتر، رادیو و تلویزیون بود. وی نخستین بار  با اجرای رادیویی جنگ دنیاها در سال 1938  به شهرت رسید. آن هم به این دلیل که عده‌ای از شنوندگان به تصور اینکه با یک خبر واقعی (از حملهٔ بیگانگان فضایی از مریخ) مواجه شده‌اند، وحشت کرده بودند.

  اواسط دههٔ 1930  دو اقتباس تئاتری او به نام‌های وودو مکبث و روایت نمادگرایانهٔ جولیوس سزار در نیویورک شهرت یافتند. وی در سال 1941 کارگردانی، تهیه‌کنندگی و بازیگری در فیلم همشهری کین را به عهده گرفت و ضمناً به عنوان نویسنده نیز در آن همکاری داشت. همشهری کین در بیشتر فهرستهای سایت‌های نقد فیلم، جزو 100  فیلم برتر تاریخ سینما محسوب می‌شود.

  بقیهٔ دوران کاری او به دلایل گوناگونی مانند کمبود بودجه، دخالت بی‌جای استودیوها، چه در اروپا و چه در بازگشت کوتاه مدت او به هالیوود زیاد با موفقیت روبرو نبود. با همهٔ این مشکلات اتللو برندهٔ نخل طلایی جشنوارهٔ کن 1957  شد و از شر" href="https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%86%DB%8C_%D8%A7%D8%B2_%D8%B4%D8%B1">نشانی از شر نیز به جایزهٔ برتر جشنوارهٔ جهانی بروکسل نائل آمد. از دید خود ولز دو فیلم محاکمه و ناقوس‌های نیمه شب بهترین فیلم‌هایش بودند. اگرچه ولز توسط استودیوهای بزرگ به حاشیه رانده می‌شد، اما او در واقع یک بازیگر پول‌ساز بود.

  در سال‌های واپسین زندگی، ولز در حالیکه فقط بوسیلهٔ بازیگری، تبلیغات و صداگذاری امرار معاش می‌کرد با یک استودیوی هالیوودی به علت سرمایه‌گذاری نکردن بر روی پروژه‌های فیلم مستقلش وارد منازعه شد. در سال 1975 او سومین نفری بود که پس از جان فورد و جیمز کاگنی، جایزهٔ یک عمر فعالیت را از [بنیاد فیلم آمریکا] دریافت می‌کرد. بیش‌تر منتقدان پس از مرگ وی بطور عمومی از او تمجید کرده‌اند. او هم اکنون به عنوان یکی از مهم‌ترین هنرمندان هنرهای دراماتیک قرن بیستم شناخته می‌شود. او در سال 2002  در نظرسنجی مؤسسه فیلم بریتانیا (بی‌اف‌آی) که در مورد 10  کارگردان برتر سینما انجام شده بود عنوان بهترین کارگردان تمام تاریخ را کسب کرد.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 17 دي 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161102
 • بازدید امروز :207864
 • بازدید داخلی :18803
 • کاربران حاضر :201
 • رباتهای جستجوگر:331
 • همه حاضرین :532

تگ های برتر